راهکارهای کلیدی جهت گذراندن دوران کهولت در سلامت

 

در هر سنی که باشید کنار آمدن با تغییر قدری مشکل است. چالش اصلی سالمندان رویارویی با تغییرات و نقل و انتقالاتی است که در این سن اتفاق می افتد. از جمله این چالش ها ترک خانه توسط فرزندان، از دست دادن پدر یا مادر، دوستان و سایر عزیزان، تغییر شغل و یا بازنشستگی، کاهش سلامتی و حتی از دست دادن استقلال میباشد.

تجربه چنین احساسات و فقدات هایی، قطعاً طبیعی است و چنانچه این احساسات خسران با احساسات مثبت جایگزین شود آن زمان شما فرمولی برای حفظ سلامتی خود در ادامه راه زندگی در دست خواهید داشت.

گذراندن دوران کهولت در سلامتی به این معناست که حین عبور از دهه های 60، 70، 80 و بیشتر زندگی، به طور مداوم بر روی خود سرمایه گذاری نمایید و این به معنای یافتن علاقمندی های جدید، یادگیری تطبیق خود با تغییرات، فعال بودن به لحاظ اجتماعی و فیزیکی و ایجاد حس تعلق به خانواده و عزیزانتان می باشد. متاسفانه برای بسیاری از ما، کهولت سن با خود ترس و اضطراب را به همراه می آورد.

“چطور من در آینده از خودم مراقبت کنم؟ اگر همسرم را از دست بدهم چه اتفاقی می افتد؟ در سنین بالا چه اتفاقی برای ذهن و حافظه ام خواهد افتاد؟” و سوالاتی از این دست همواره ذهن انسان را به خود مشغول می نمایند. البته بسیاری از این ترسها و واهمه ها از درک نادرست انسان از افزایش سن و دوران کهولت نشات می گیرد. واقعیت این است که شما بسیار قوی تر و منعطف تر از آنی هستید که تصور می کنید. اطلاعات زیر تحت هر شرایط و در هر سنی که باشید به شما در حفظ سلامت فیزیکی و روانی کمک می کند.


رموز سالم زیستن در دوران سالمندی: شناخت و تمیز باورهای غلط و درست

باور غلط: پیر شدن یعنی کاهش سلامتی و توانایی

حقیقت: احتمال بروز برخی بیماری ها با بالا رفتن سن افزایش می یابد اما پیر شدن به خودی خود به معنای سلامتی کمتر و یا محدود شدن به صندلی چرخدار و یا واکر نمی باشد. بسیاری از افراد سن بالا حتی بیشتر از افراد جوانتر از انرژی زیاد خود لذت می برند. اقدامات پیش گیرانه ای همچون تغذیه سالم، ورزش مناسب و به اندازه و کنترل استرس و اضطرای می توانند منجر به کاهش ریسک و احتمال ابتلا به بیماری های مزمن در آینده شود.

 

باور غلط: از دست دادن حافظه امری اجتناب ناپذیر در دوران پیری

حقیقت: همزمان با افزایش سن ممکن است گاهی متوجه شوید که برخی خاطرات را به سهولت گذشته به خاطر نیاورده و یا حتی با کمی تاخیر به یاد می آورید. با این حال از دست دادن قابل توجه حافظه نتیجه افزایش سن و کهولت نیست. گاهی مشغله زیاد در دوران جوانی نیز می تواند منجر به همین مساله گردد. بنابراین انجام تمرینات ذهنی و یادگیری مهارت های جدید در هر سنی می تواند انجام شود و کارهای زیادی است که شما می توانید برای تقویت ذهن خود انجام دهید. هرچقدر زودتر این کار را آغاز نمائید همانقدر هم زودتر از منافع آن بهره مند خواهید شد.

 

باور غلط: غیرممکن بودن آموزش کارهای جدید به سگ پیر

حقیقت: یکی از مخرب ترین باورهای رایج در مورد افزایش سن آن است که پس از چند سال فرد دیگر قادر به آغاز کار و یادگیری مهارت جدید و یا کمک به دبگران نخواهد بود اما واقعیت برخلاف این است. افراد میانسال و مسن به یک میزان قادر به یادگیری فعالیتهای نو و رشد در محیطهای جدید می باشند.

علاوه بر این آنها از دانشی برخوردار هستند که در نتیجه تجربیات و آموزه های زندگی بدان دست یافته اند. اگر خود را باور و به خودتان اعتماد داشته باشید دیگر مهم نیست چه سنی دارید براحتی می توانید محیطی پرانرژی و آماده تغییر برای خود ایجاد نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
راهکارهایی جهت داشتن خواب راحت

برای همه ما داشتن خواب راحت و باکیفیت اهمیت بسیاری دارد. داشتن خواب راحت نه تنها باعث می شود سرحال

آلزایمر

آلزایمر بیماری هست که افراد در تمام سنین ممکن است در معرض آن قرار بگیرد. البته این بیماری در افراد

نکات مهم برای حفظ زیبایی در سنین بالا

اگرچه افزایش سن اجتناب ناپذیر است اما دوران باشکوهی محسوب می شود. چراکه دیگر نیازی نیست کار کنید. شما درسهای